A saját sütésű kenyérnek olyan varázsa van, hogy mindenkinek ki kell próbálnia legalább egyszer, hogy milyen is, amikor a friss, ropogós kenyeret kivesszük a sütőből, megszagoljuk, megropogtatjuk, majd vajjal megesszük. Leírhatatlan élmény. Olyan boldogság fog el, amikor rágondolok… Én dagasztottam, kelesztettem, formáztam, újra kelesztettem, sütöttem, és vigyáztam mindegyik pillanatban, hogy a kenyérnek nehogy bármi baja legyen (huzat, kiszáradás…). Majd sütéskor folyamatosan figyeltem. Vajon elég ropogós-e már a külseje, megsült-e a belseje…

[custom_frame_center] IMG_0872[/custom_frame_center]

A kenyérsütésnek is, mint mindennek lelke van. Az egész az alapanyagokkal kezdődik – mi mással. De nincs nehéz dolgod, ha az egyik legegyszerűbb kenyér alapreceptet követed. Elkészíted egyszer, kétszer, háromszor, majd a saját ízlésed szerint már tudod is változtatni fűszerekkel, zsiradékkal, formázással, az alkotóelemek cseréjével, bekeverésével, és minden kenyér egyedi lesz…

Nem kell más hozzá, mint:

  • 500g liszt (finom liszt, kenyérliszt)
  • 3 dl víz
  • 1 teáskanál só
  • 1 teáskanál cukor
  • 1 zacskó szárított vagy fél kocka (2,5 dkg) friss élesztő

A lisztet átszitálhatod de nem kötelező. A víz – ha sietsz – legyen langyos, de ha hideg, max egy kicsit tovább kel. A hozzávalókat össze kell keverni, én egy tálban szoktam elkezdeni, majd kiborítom a munkafelületre. De lehet egyből a munkalapon is, ilyenkor a lisztből csinálok egy vulkánt, a közepébe pedig beleteszem a többit, majd villával összekavarom a belsejét, és folyamatosan hozzáteszem a lisztet kívülről. Utána dagaszd legalább 5 percig. Úgy tudod kipróbálni, hogy eléggé bedagasztottad (bedöglesztetted) a kenyeret, hogy ujjadat belenyomva rugalmasan visszahúzódik-e a lyuk. Ha jó, akkor formálj belőle egy labdát, majd a tetejét vágd be kereszt irányban, hogy könnyebben keljen. Ez után jön az első kelesztés, nagyjából egy óra. Olyan helyre tedd, ahol nem éri huzat, és védd a kiszáradástól! (letakarhatod egy nagy tállal, vagy tálba rakhatod, és műanyag fóliával vagy konyharuhával letakarhatod, de láttam már, aki a tálra zuhanyzósapkát húzott). Az első kelesztés után jön a formálás. Először is dolgozd át jól a tésztát, nagyjából egy percig gyúrd. Ne aggódj, hogy kijön belőle az összes levegő, és összeesik, újra fogod keleszteni, és akkor majd visszanyeri a levegősségét, de ez nagyon fontos része, hogy újra átgyúrd. Legelőször érdemes megint labdát gyúrni belőle, a tetejét bevágni késsel, majd így keleszteni újra. Ha van olyan tálad, amiben szívesen sütnél kenyeret, hogy megtartsa a formáját, és ne terüljön szét (lehet akár egy lábas is, csak fontos, hogy ne műanyag nyele legyen, tehát sütőbe lehessen rakni, és ne szűküljön a teteje felé az oldala, mert akkor nem jön ki belőle a kenyér), belerakhatod abba is, és újra keleszd egy órát. A kelesztési idő vége előtt már gyújtsd be a sütőt, hogy felmelegedjen, mire lejár az idő! Hány fokra? 180 fokon lassan sül, és átsül. Ugyanakkor van, aki a legforróbb sütőbe teszi (~240-250 fok), ilyenkor sötét kérget kapsz. Amikor beteszed a kenyeret, nagyon óvatosan kell bánni vele, nehogy összeessen. Van, aki vízzel teli tepsit tesz a sütőbe, hogy gőzben süsse a kenyeret, van, aki csak „egy marék” vizet önt be alá, és van, aki szárazan süti. Kipróbálhatod a módszereket, hogy Neked melyik tetszik legjobban. Utána hőmérsékletfüggően és alakfüggően 40-60 perc múlva készen is van a kenyér, amit 10 percig hagyj pihenni, hogy kicsit kigőzölje magát, és utána könnyen tudod szeletelni.

Házi vajjal mennyei, és friss zöldségekkel (paprika, paradicsom), de egy kis lekvárt is elbír.

Ha készen van a kenyér, én nem bírom ki, hogy meg ne ropogtassam a héját. Az egyik legszebb hang…

Neked van jól bevált kenyérrecepted? Oszd meg hozzászólásban!