Bár vallom, hogy nagymamának kell lenni, hogy igazán jó húslevest tudj főzni, azért ezzel a recepttel elég jó lesz tapasztalataim szerint.
Hús: Készíthetsz „fajtahúslevest”, és akkor egyfajta állat húsa van benne, vagy készíthetsz vegyeset. Ez utóbbinak talán jobb az íze.
A két kép között 24 óra telt el
Csirkehúsleves: Mi általában egy egész csirkét veszünk. Ha csak csirke van a húslevesben, akkor az egész csirkét belefőzzük, vagy veszünk kettőt, amiről leszedjük a mellét és a combját, amit félreteszünk valami másik ételhez (akár a fagyasztóba), és a farhátból-csontból-szárnyból készül a leves. Ha kapunk hozzá lábat, belsőséget, azt is belefőzzük a levesbe. A püspökfalatot le szoktam vágni meg a fejet, azt nem teszem bele. Tipp: ha egész csirkét sütsz meg a sütőben, akkor a sültcsirke-maradékból is tudsz húslevest készíteni! Gyűjtsd össze a farhátat, maradék csontot, és ebből főzd a levest.
Marhahúsleves: Nagymamám a rostélyosra esküdött, de készítettünk már oldalasból és szegyből is. Két velőscsontot szoktam azért beletenni, a velőspirítós nagyon jó előétel lesz!
Pulyka: Pulykanyak sok ízt ad a levesnek, ettem már csak pulykanyak levest, de a vegyes levesbe szoktuk tenni.
Vegyes húsleves: 3 Szoktunk beletenni 2 velőscsontot (alulra), egy pulykanyakat (két részre szokták vágni), egy rostélyost (vagy oldalast, vagy szegyet), és egy csirke-farhátat (vagy a melletlen-combtalan csirkét).
Zöldségek:
- Sárgarépa 4-6 db
- Fehérrépa 2-3 db
- Zeller fél elég
- Karalábé fél elég
- Vöröshagyma – 1 db egy külső héját lehúzva, de maradhat rajta barna héj, ez színezi a levest
- Fokhagyma – 2-3 gerezd
- Krumpli – 1 db opcionálisan
- kelkáposzta – pár levél opcionálisan
- zellerzöld (2-3 szál)
- petrezselyem (szára belefőzve, a zöldje meg frissen beleaprítva)
- Fűszerek (10l): a són kívül egy teatojásba szoktam tenni a fűszereket (vagy ha frisset használok, akkor az ágakat összekötöm, hogy könnyebb legyen kiszedni) Én 10 literes lábosban főzöm, és
- 2 ek sót szoktam beletenni (himalája sóból)
- egész feketebors kb. 20 szem
- kakukkfű (nagy csipet vagy 2-3 ág)
- rozmaring (nagy csipet vagy 2-3 ág)
- szegfűszeg 1-2 db
- csillagánizs: egy csillag-ág (mag nélkül)
- gyömbér: egy 2-3 mm-es szelet
- lestyán: 1 teáskanál (a legtöbb levesbe jó)
- babérlevél: ezt anyósom tesz bele (elég sokat, vagy 4-6 db-ot), de nekem savanyú lesz tőle a leves
Elkészítés:
A húsnál két irány van: Belepakolod a nyers húst vagy Sütőben (minden nélkül) elősütöd őket 200 fokon kb. 30 percig. Ekkor kevésbbé lesz zavaros a leves (de nem sokszor szoktam ezzel variálni), viszont talán intenzívebb íze lesz.
Egy nagy lábasban (mi 10 literest használunk) a húst felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje, és nagy lángon forrás közelébe hevítjük. Ha habja keletkezik, akkor egy merőkanállal vagy szűrővel szedd le! Ha merőkanállal szeded, egy kicsit a zsírjából is leszedsz, de nem baj, a végén úgyis a túl sok zsírtól meg kell szabadítani a levest.
Ezidő alatt szoktam a zöldségeket megpucolni, és a répákat nagyobb darabokra vágni, meg a fűszereket előkészíteni.Ha majdnem felforrt, beletesszük a zöldségeket és a fűszereket (a sóval együtt), és felöntjük vízzel. Ismét forrás közelébe hevítjük, majd utána nagyon kis lángon forrás közelében tartjuk. Nagymamám úgy mondta, hogy „csak beszélgessen”. Ez azt jelenti, hogy nem forr, hanem látod, hogy mozog a leves, időnként egy-egy buborék feljön.Van, aki esküszik arra, hogy fedő nélkül, mi azzal szoktuk.
Elvileg a főzési idők: csirke 12 óra, sertés (merthogy abból is lehet) 24 óra, marha 36 óra. Anyósom azt mondta, hogy ekkor lesz jól eltartható. Mi kb. 12 órát szoktuk főzni. Gáztűzhelyen nem merjük éjszakára otthagyni, de villanytűzhelyen igen. Ki kell tapasztalni, hogy hogyan marad forró, de nem forrásban lévő (kisláng, vagy 1-es fokozat, vagy azon még félig félrehúzva…). Mi szoktuk azt csinálni, hogy nappal főzzük, éjszakára elzárjuk, és másnap még tovább főzzük. De van, hogy nem bírjuk ki, és egy 4-6 óra után már eszünk egy keveset belőle, a többit tovább főzzük.
Ha késznek ítéled, leszűrheted. Ilyenkor tisztább lesz a leve, jobban eltartható, mert különválasztod a zöldséget, a húst és a levet. Először a levét kell lekanalazni egy másik lábasba, egy szűrőn keresztül. Ezt én utána külön fel szoktam forralni, hogy steril legyen, és utána hűtöm le (nem szabad egyből a hűtőbe tenni).
A zöldségeket egy külön tárolóba teszem és a húsokat is. Van, hogy a csirkefarhátnak megköszönjük, hogy kiadta az ízét és egyből megválunk tőle, illetve azoktól a zöldségektől, amit biztosan nem fogunk megenni. A marha velőscsontból kiütögetem a velőt egy kis tálkába, és forrón pirítóssal, sóval-borrsal mennyei. Ha nem aznap esszük, mindig csak annyit melegítünk, amennyit éppen megeszünk. Ebbe az adagba főzhetsz tésztát is.
Tálaláskor jöhet rá a friss petrezselyem. A húslevessel az a jó, hogy alaplének is lehet használni, így sok ételhez ad nagyon sok kellemes ízt. Pl. a rizottót is alapléből kell készíteni. Így nem kell leveskockát használj.
Az alaplé egy részét literenként (pl. fagyisdobozban) le szoktuk fagyasztani.
Soknak tűnik az információ, de annyira nem bonyolult.
Hagyj üzenetet