(10 dkg liszt + 1 tojás) / fő. Ennyi. Keress másik bejegyzést. Ennyi volt a nagy trükk…

fresh-egg-pasta-dough[fusion_builder_container hundred_percent=

Amikor először készítettem házi tésztát egyszerűen nem tértem magamhoz. Könnyű, ízes, szaftos volt. A nyújtásánál megszenvedtem, ezért a következő karácsonyra gyorsan kértem egy tésztagépet, és azóta néha gondolok egyet, és nekiállok tésztát csinálni. Pár perc az egész. Fejenként 10 dkg liszt és 1 tojás kell hozzá. A „gazdag” tésztát lehet 1 tojás helyett 2 tojás sárgájából készíteni, ekkor sárgább lesz. Persze ez alapból függ a tojás eredetétől. Ne várd, hogy a „gyári” tojás (ketreces) olyan sárga legyen, mint a kapirgálós…

Ha összedolgozod, egy kemény gyurma jellegű tésztát kell kapj, ami nem ragad. Gyúrjad egy jó pár percig, amíg sima nem lesz. Utána jól be kell csomagolni nejlonba (fólia, vagy zacskó), és fél órát pihentesd (mondjuk a hűtőben. ezt el lehet hagyni, ha nagyon sietsz, de egyesek szerint a 24-48 óra pihentetés is kell). Segít a későbbiekben. Ezt kinyújthatod sodrófával, de előre szólok, hogy nem lesz egyszerű. Aztán lehet formázni. Ha 10×15 cm körüli darabokra vágod, akkor rakott tészta, vagy lasagne lehet belőle, vagy felcsavarhatod, és felszeletelheted, különböző szélességnek az olaszok (is) külön-külön nevet adtak, nálunk csak keskenymetélt, szélesmetélt…

Ugyanakkor teret nyert a durumtészta is, ami durumliszt + víz keveréke. Szintén 10 dkg liszt/fó, és annyi víz, amennyit felvesz, de kb. fél dl.

A tésztában az a jó, hogy annyi mindent lehet belőle csinálni. Tényleg csak a legalapabb a lasagne, széles– és keskenymetélt, de ha gondolod csinálhatsz kockatésztát, csuszatésztát, eperlevelet, csipkedhetsz farfalle-t (csokornyakkendő), kicsit időigényes, de ha nagy a család, egy tisztességes adagot lehet csinálni beszélgetés közben – apropo… az olaszok is ezt csinálják…

Aztán, ha lelkes vagy, akkor raviolit is csinálhatsz (töltelékekről majd később), vagy tortellinit (ennek a hajtogatása trükkösebb), canelloni-t feltekert tésztalapokkal… Az olaszoknak egy rahedli száraz tésztájuk van… és egy vagonnyi töltött tésztájuk is. Igazából a formáknak az a lényegük, hogy hogyan tapad hozzá a szósz. Van, amelyik szósz azt igényli, hogy sok tészta legyen hozzá, de van, amelyikről könnyebben lecsúszik az intenzív szósz, és inkább a tészta érvényesül. Ugyanakkor a szósz sűrűségével is befolyásolni lehet, hogy milyen összhatást érsz el.

És akkor még nem beszéltem arról, hogy színezheted is a tésztát: spenóttal zöldre, céklával pirosra (ekkor több lisztet kell hozzáadni, vagy kevesebb tojást), de láttam már olyat is, hogy két réteg tészta közé beraktak fűszernövény-leveleket, összenyomták, majd újra végigküldték a tésztagépen…

Nagyon fontos a friss tészta főzésénél – a bő (fejadagonként 1 liter), forrásban lévő, sós vízen kívül -, hogy a főzési idő drasztikusan lerövidül! Egyes tészták 40-60 másodperc! alatt készen lesznek, de 2 perc általában minden friss tésztának elég! Kóstolj meg egyet, az a biztos. Al dente! Ne feledd!

Ha túl sok tojás van otthon, nosza, gyúrj tésztát! Ha nem is fogy el, vagy éppen nem azt tervezted vacsorára, 1-2 nap alatt kiszárad, és utána pár hónapig nyugodtan eltarthatod!

Olasz tésztanevek magyarázatai:

  • … rigate (penne rigate) – bordázott
  • … lisce (penne lisce) – sima
  • …-ine/ini – kisebb vagy vékonyabb, mint az -ine/ini nélküli (spaghettini)

Tévhit, hogy a főzővízbe olajat kell tenni. A tésztára vigyázni kell, figyelni rá, időnként átkeverni, hogy ne ragadjon össze. Az olajat tartsd meg utánára…

 

Ti szoktatok házi tésztát csinálni? Milyet?[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]